خانه بتنی کیدوساکی

خانه بتنی کیدوساکی

معمار:                                                                 Tadao Ando

موقعیت بنا:                                                       Tokyo – Japan

نام پروژه:                                          Kidosaki Concrete House

زمان ساخت:                                                                  1985

استفاده از فرم و مصالح مدرن در عین توجه به خصوصیات و اصول معماری سنتی ژاپنی موجب شده است تا خانه «کيدوساکی» یکی از شاخص ترین خانه های مسکونی توکیو گردد. این بنا توسط «تادائو آندو» معروف ترین معمار بین المللی ژاپنی برای سه خانواده طراحی شده است و در آن یک زوج جوان به همراه والدین خود به طور مستقل زندگی می کنند. مالک و کارفرمای این خانه «هیروتاکا کیدوساکی» که خود معمار برجسته ای در توکیو بوده است از طراحی خانه برای خود و خویشانش سرباز زد. وی دلیل این تصمیم خود را چنین توصیف نموده است: «اگر خود به طراحی خانه ای برای خود و خویشاوندانم می پرداختم، این امر ممکن بود باعث شود که آنها صریح و بی پرده تمایلاتشان را بروز ندهند، اما زمانی که خود در رأس گروه کارفرما قرار دارم تمام س عی خود را در بازتاب دادن تمایلات یک یک افراد خانواده به معمار بنا خواهم کرد».

 از آن جا که در این بنا سه خانواده با . نیازهایی متفاوت در کنار هم زندگی می کنند، مهم ترین مساله در طراحی آن ایجاد حریم خصوصی برای هر یک از خانواده ها بوده است. پاسخ آندو به این مساله استفاده از حیاطهای خلوت و کوچک در اطراف مکعب اصلی بناست که از آنها می توان به عنوان عناصری تفکیک کننده استفاده نمود. بدین ترتیب در دل یک ترکیب ساده، سیرکولاسیون و روابط فضایی پیچیده ای خلق شده است تا خواسته کارفرما مبنی بر استقلال هر خانواده و در عین حال امکان تعامل آن ها فراهم گردد. بام های مسطح و شبکه بندی شده، ترکیب احجام صلب و خالص نظیر مکعب با خطوط منحنی و دایره، استفاده از بتن در دیواره های داخلی و خارجی، حداکثر استفاده از نور طبیعی، دکوراسیون و مبلمان مدرن و طراحی بازشوها به نحوی که طبیعت در کادرها و قاب های مشخص دیده شود از جمله ویژگی های معماری مینیمالیستی آندو است که در این خانه به خوبی مشاهده می شود.

 آندو که از او به بیشتر به عنوان معماری مدرن یاد می شود، ایده استفاده از حیاط را از خانه های سنتی ژاپنی گرفته ولی با استفاده از بتن کیفیت های فضایی متفاوتی در آن خلق نموده که در معماری کهن ژاپن که اساس آن بر چوب بنا شده قابل تجربه نبوده است. علاوه بر این وی حیاط را در س طوح مختلف طراحی کرده است تا ارتباط با طبیعت را برای هر خانواده به طور مستقل ممکن سازد. گونه های گیاهی که در این حیاط ها کاشته شده در تمام فصول سال چشم انداز زیبایی برای ساکنان خانه فراهم می آورند و در طراحی این حیاط ها نیز از اصول طراحی حیاط های سنتی ژاپنی پیروی شده است.

درونگرایی نیز یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های معماری سنتی ژاپنی است و پرهیز از بازشو در دیواره های صلب پیرامون بنا مصداق این اصل می باشد. اتاق های این سه خانه رو به حیاطها ساماندهی شده اند اما پنجره های آنها به نحوی طراحی شده است که به یکدیگر دید نداشته باشند. همچنین معمار با متقارن طراحی کردن بازشوها، نماهای خارجی ساختمان را به شکلی ساده و روان تعریف کرده است. نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص بازشوهای این خانه، توجه به مکان یابی آن ها جهت استفاده از تهویه طبیعی است که با استفاده از پنجره های کشویی میسر گردیده است. ا نتیجه تدابیر و خلاقیت آندو خانه ای است سرشار از ظرافت و زیبایی که فضاهایی آرامش بخش و راحت رادر بر دارد. در واقع محدودیت های سایت و نیز خواسته های کارفرما هرگز باعث تغییر رویکرد حرفه ای آندو نمی شود، وی همواره روح و روان مایه مختص هر بنا را کشف می کند و اثری شاعرانه و اصیل می آفریند.

Related Posts

فهرست