كتابخانه كورتيك بلژيك

ساختمان كتابخانه كورتریك

طراحی ترکیبی از عملکردهای کتابخانه ، مرکز یادگیری زنده و مرکز موسیقی است

REX و مدیر مسئول Charge Joshua Prince-Ramus به عنوان برنده مسابقه BibLLLiotheek برای ساخت “كتابخانه آینده” برای شهر كورتریك بلژیك برگزیده شده اند. REX در ورود به این رقابت با معماران منظره Bureau Bas Smets همکاری داشت ، که شامل یک ساختمان و همچنین یک طرح جامع بود.

هیئت منصفه BibLLLiotheek در تصمیم گیری خود اظهار داشت كه طراحی REX “الهام بخش ترین مدل” است و “اصالت رویكرد طراحی را نسبت به سایر تیم های طراحی ستایش می كند”.

شهر كورتریك در صدد ایجاد كتابخانه ای بود كه می تواند كاركردهای كتابخانه مركزی سنتی را با یك مركز آموزش طولانی مدت در هم آمیخته و مركز موسیقی شهر را به عنوان یك شریک مساوی درآورد. این ترکیب جدید “LLLibrary” نامگذاری شده است.

با این وجود ، سایت پیشنهادی این شهر برای LLLibrary از محور فرهنگی کازینوپولین ، یک میدان عمومی برجسته Kortrijk ، توسط ساختمان فعلی مرکز موسیقی مسدود شده است. REX پیشنهاد تغییر LLLibronic به سایت Music Center (مرکز موسیقی) و بخشهای اطراف ساختمان جدید را پوشش داد. این حرکت باعث می شود سایت اصلی (Conservatoriumplein) برای توسعه تجاری آزاد شود و به جبران هزینه سرمایه پروژه LLLibrary کمک کند.

تمایل به آموزش جامع ، اغلب با تقسیم یادگیری به مؤسسات جداگانه تضعیف می شود. به طور معمول ، یادگیری مبتنی بر رسانه به کتابخانه ها اختصاص می یابد. یادگیری مبتنی بر مربی به مدارس واگذار می شود و یادگیری مبتنی بر تمرین با انحصار محل های عملکرد انجام می شود. هدف LLLibrary REX برای ترمیم این تقسیمات با استفاده از هوش تجمعی انسانی و فناوری کتابخانه ، مرکز یادگیری مادام العمر و مرکز موسیقی است.

طراحی REX بطور جمعی کارکردهای کتابخانه ، مرکز یادگیری زنده و مرکز موسیقی را به صورت نیمه و نیم برنامه رایگان محصور می کند ، که هر یک به “روبان” خطی و آموزشی تبدیل شده اند.

کارکردهای محصور – کلاسهای درس ، اتاقهای جلسات ، دفاتر و سالنها – در فضای داخلی روبان سازماندهی می شوند. فضای عمومی کتابخانه و کتابخانه ، پشت بام طرح ریبون را تشکیل می دهد و می تواند در صورت لزوم کاملاً بازآفرینی شود.

بسیاری از متخصصان امور موضوعی و نهادی LLLibarus اکنون در منطقه ای از تخصص بین رشته ای متمرکز به نام Synter (Center + Synergy) جمع شده اند. Synter در قلب دهلیز ساختمان قرار دارد و می تواند به عنوان مرکزی برای تبادل اطلاعات کارآمد و عمیق و به عنوان دروازه ای برای عرضه های بیشتر کتابخانه ، مرکز یادگیری زندگی و مرکز موسیقی فعالیت کند.

برنامه REX با در اختیار داشتن سالن اجتماعات مرکز موسیقی موجود در ساختمان جدید ، از مقرون به صرفه بودن زیرساخت های عملکرد اخیراً بازسازی شده استفاده می کند.

هیئت منصفه اظهار داشت ، پیشنهاد REX با کلیه معیارهای اعطای جایزه BibLLLiotheek و “انتظارات و آرمانهای مشتری” مطابقت دارد. هیئت منصفه به ویژه قدردانی می کند که این طرح منجر به یک مجموعه فرهنگی شده است که خود مرکز موسیقی را “کاملاً یکپارچه” کرده است.

تصاویر / اطلاعات مسابقه کتابخانه Kortrijk از REX

فهرست